Банер
  • Корк, Ирландия

  • Корк, Ирландия

  • Римини, Италия

  • Римини, Италия

  • Портсмут, Великобритания

В момента има 79 посетителя в сайта

Брояч посетители

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДнес124
mod_vvisit_counterВчера320
mod_vvisit_counterТази седмица1310
mod_vvisit_counterТози месец4233
mod_vvisit_counterВсичко783482

Мобилност

Мебелистите на производствена практика на в Берлин (3 гр.)

logosbeneficaireserasmusleft bg

 

 

 

0

И през това лято ученици от СПГ „Алеко Константинов“ проведоха триседмична производствена практика извън пределите на родината. Градът, който ги прие, бе Берлин. Това стана възможно по проект 2018-1-BG01-KA102-047382 „Обучение чрез работа за успешна професионална реализация” по програма „Еразъм+”, Ключова дейност 1: „Образователна мобилност за граждани”, Сектор "Професионално образование и обучение".

В ранната утрин на 29 юни 7 ученици от професия „Оператор в дървообработването“ потеглиха за румънската столица Букурещ, откъдето бе полетът им за Берлин. Заедно с тях отпътуваха и 8 ползватели по същия проект от професия „Ресторантьор“, но тяхната дестинация бе град Римини, Италия.

В немската столица младежите бяха посрещнати от представители на фирмата партньор Berlink с ръководители г-жа Марта Лаубе и г-жа Полина Спартянова, които се погрижиха за настаняването им в City Hostel Berlin.

На следващия ден фирмата партньор разпредели учениците по работни места в немските фирми: – Cewa 2001 TischlereiGmbH, SindemKuchemontagen и FritzSchulzTischlerei&TreppenbauGmbH, където бяха предадени на ментори, които отговаряха за тяхната практика. Бъдещите мебелисти имаха възможност да се запознаят с нови технологии за производство на съвременна мебел за обзавеждане на кухни, спални помещения, холни гарнитури и офис-мебели, а някои от тях участваха и в монтаж на мебели в жилищни сгради. Запознаха се с нови видове сглобки, лазерно разкрояване на кухненски врати и технологии за повърхностна обработка на детайлите.

Всяка работна седмица завършваше с културна визита, която целеше опознаване на историческите и културни забележителности в Берлин – панорамна обиколка на града и посещение на Бранденбургската врата, Берлинската стена и Техническия музей. Последната седмица бе посетен и градът, известен с историческото си минало и като резиденция на пруските крале - Потсдам.

В последния ден от производствената практика на учениците бяха раздадени сертификати от фирмите, в които се обучаваха. Фирмата партньор Berlink в лицето на г-жа Марта Лаубе и г-жа Полина Спартянова също им връчи сертификати за участие в проекта. Точността, дисциплината и спазването на правилата са уроците, които учениците научиха по време на производствената си практика в Германия.

Николай Любенов

/придружаващ учител/

1 2 3
4 5 6
7 8 9

Ресторантьорите на практика в Римини - „Перлата на Адриатика“ (1 гр.)

logosbeneficaireserasmusleft bg

 

 

 

0

Oт 29 юни до 21 юли 2019 г. седем ученици от професия „Ресторантьор“, професионално направление „Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг” проведоха производствената си практика в Римини, Италия по проект 2018-1-BG01-KA102-047382 „Обучение чрез работа за успешна професионална реализация” по Програма „Еразъм+”, Ключова дейност 1 "Образователна мобилност за граждани". На летище Болоня групата бе посрещната от представител на фирмата партньор по проекта - SistemaTurismo, а след това бяха настанени в хотел Fantasy от г-жа Цветомира Георгиева.

На следващия ден учениците посетиха офиса на фирмата-партньор SistemaTurismo и направиха пешеходна разходка в историческия център на Римини, разглеждайки Арката на Октавиан Август, площада „Три Мартири“, църквата „Малатеста“ и моста на Тиберий. Младите готвачи бяха разпределени в четири ресторанти: в ресторант Diana Riccione - Симеон Филев и Божидар Койнов, в Abocar - Василена Стефанова и Кристияна - Михаела Иванова, в Tiresia - Теодора Детелината и Йоана Кунова и в AllMakers ARE - Надя Игнатова. Ръководени от своите наставници, учениците се запознаха с организацията на работа в италианските ресторанти, надградиха знанията, придобити в училище, придобиха опит и умения в областта на ресторантьорството. Бъдещите готвачи усвоиха нови техники и технологии за приготвяне на типични италиански специалитети, характерни за регион Емилия–Романя.

Освен работата в италианските ресторанти, за младежите бе предвидена и интересна културна програма. На 6 юли учениците посетиха Венеция, едно от най-прекрасните кътчета на Италия, което всеки трябва да посети през живота си, а на 13 юли - Сан Марино - най-старата република и анклав в Италия. Едно невероятно преживяване беше посещението на парк „Италия в миниатюра” на 15 юли. В края на производствената практика г-жа Цветомира Георгиева, представител на SistemaTurismo, благодари на учениците за чудесното представяне и прекрасните отзиви от наставниците. Всички участниците получиха европейски сертификати, а придобитият професионален и социален опит ще увеличи шансовете на учениците за успешна реализация на европейския пазар на труда.

Ивелина Енчева

/придружаващ учител/

1 2 3
4 5 6
7 8 9
10 11 12

Елекромонтьори и топлотехници от СПГ в Портсмут

logosbeneficaireserasmusleft bg

 

 

 

0

Ученици от СПГ „Алеко Константинов“, обучаващи се в професионално направление „Електротехника и енергетика“, професия „Електромонтьор“ и професия „Монтьор на енергийни съоръжения и инсталации“ проведоха практическо обучение от 30.03.2019 до 21.04.2019г. в Порстмут, Великобритания по проект 2018-1-BG01-КА102-047382 „Обучение чрез работа за успешна професионална реализация“ по Програма „Еразъм+“, Ключова дейност 1: „Образователна мобилност за граждани“, сектор: „Професионално образование и обучение“. Партньор при провеждането на мобилността беше Training Vision.

Всчики ние бяхме топло посрещнати на летище „Хийтроу“ от Валерия Викари - представител на фирмата партньор. Тя се погрижи за настаняването ни в хотела. От нея получихме комплект за добре дошъл, включващ раница, карти за пътуване с градския транспорт и туристически брошури. През първите два дни от престоя се запознахме с историята на Портсмут, като разгледахме културните забележителности и административните сгради. Предвидените разходки ни помогнаха да се потопим в атмосферата на крайбрежното градче.

След това започна теоретичното и практическото обучение на учениците. Теоретичната част бе под формата на семинар с лектор д-р Тайло, преподавател в Техническия университет на Портсмут. Основни акценти в семинара бяха ползите от еко енергията и възобновяемите източници на енергия, както и иновациите в технологиите за пестене на енергия. Сред участниците в мобилността голям интерес предизвикаха темите за електромобилите - зарядните станции, новите хибридни модели на различни производители, последните иновации в електромобилостроенето в света и законодателните преференции при закупуване и употреба на електромобили на различните държави с цел опазване на околната среда.

Учениците се запознаха с практиката във Великобритания да се употребява комбинирана енергия от възобновяеми и традиционни източници на енергия, като целта е в бъдеще използването на екоенергия да е максимално.

При практическата част от обучението представителите на гимназията бяха разделени на работни групи, които трябваше да обмислят какви иновации в сферата на електрическата енергия биха използвали в различни обекти - супермаркет, училище, дом и да презентират работата на групата пред останалите.

Ние посетихме и цех за рециклиране на електронни устройства - лаптопи, копирни машини, монитори и др. На място се запознахме с технологичната последователност на процеса на рециклиране.

По време на визитата разгледахме два колежа, намиращи се в град Портсмут: Портсмутския колеж и колежа „Хайбъри“. Съвременната материално-техническа база и практически ориентираното обучение привлякоха вниманието на учениците и те с интерес участваха в предвидените беседи.

Партньорите от Training Vision ни организираха културна визита на столицата на Великобритания – Лондон. Посетихме Станция „Виктория”, Бъкингамския дворец, Уестминстърското абатство, площадите „Трафалгар” и „Лестър”, улица „Оксфорд”, Лондонското метро, Пикадили Съркъс и други забележителности.

При приключването на мобилността ползвателите по проекта получиха сертификати за придобити нови умения и компетентности.

инж. Елза Генчева, учител по теория и практика на специалността и ръководител на групата

1 2 3
4 5 6
7 8 9
10 11 12
13 14 15
16 17 18
19 20 21

Осем педагози от СПГ „Алеко Константинов“ на обучение в Берлин

logosbeneficaireserasmusleft bg

 

 

 

0

От 31.03.2019г. до 07.04.2019г. се проведе международна мобилност на осем учители от СПГ „Алеко Константинов“, преподаващи предмети от професионалната подготовка, в Германия, страна - лидер в дуалното обучение.

Това стана възможно чрез участието в проект 2018-1-BG01-KA102-047382 „Обучение чрез работа за успешна професионална реализация” по Програма „Еразъм+”, Ключова дейност 1: „Образователна мобилност за граждани", Сектор Професионално образование и обучение". В изпълнение на дейностите по проекта се проведе едноседмична визита на осем педагогически специалисти, в това число директор и заместник-директор, от СПГ „Алеко Константинов“ и посещение на професионални училища, прилагащи дуалната форма на обучение в град Берлин, Германия.

Учителите се запознаха с функционирането на обучението чрез работа в различни професионални направления, като посетиха училища в Берлин, осъществяващи дуално обучение в сферата на строителството, дървообработването и мебелното производство, автомобилната технология и велосипедите, технология на стъклото, архитектурата и дизайна, ресторантьорството, хотелиерството и туризма – пример за успешно сътрудничество между бизнеса и обучителните институции. Особен интерес предизвика посещението на „Efficiency House Plus“, иновативна къща, известна като „passive house“, разработена от специалисти в областта на строителството по проект, чиято цел е осигуряване на комфорт в дома чрез изграждане на жилища от материали, които могат да се рециклират, полагане на изолации и цялостно енергоснабдяване на дома.

Във всички институции учителите бяха посрещнати топло от ръководителите на обучителните организации. Бяха представени презентации, описващи дейността на училищата, организацията на учебния процес и връзката на училището със стопанските организации за провеждане на дуално обучение. Отговорено беше на многобройните въпроси за образователната система в Германия и организацията на дуалното обучение, а след това учителите разгледаха техническата база, учебните кабинети и работилници, общите помещения и външното пространство. Посетени бяха компании, в които учениците провеждат практическата част от обучението си в реална работна среда. Учителите се запознаха с ролята на наставниците от компаниите и начина за осъществяване на връзката между училището и стопанската организация. В проведените разговори с директори и работодатели те разбраха, че училището работи в тясна връзка с бизнеса и се старае да подготвя кадри, които да отговарят на съвременните изисквания на пазара на труда.

Но освен професионални визити, учителите имаха възможност да се запознаят с многоликия Берлин, наричан така заради 190-те националности, живеещи на територията на града, да посетят някои от най-емблематичните сгради, паметници и места, превърнали се в символи на Берлин – Бранденбургската врата, сградата на Райхстага, където се помещава Парламентът на Германия, Берлинската стена, Еврейският гробищен парк, замъка Шарлотенбург и неговите градини, Берлинската катедрала, да обиколят Александър плац и да опитат „wurst“ – известните в цял свят наденички. Партньорската организация Berlink беше предвидила и културна визита – посещение на град Потстдам, столица на провинция Бранденбург. Там педагозите разгледаха двореца Сан Суси, Китайската къща, която се нарича още чаен павилион и е една от най-атрактивните в парка, Новият дворец, Оранжерията и градините.

При последното си посещение в офиса на партньора Berlink учителите проведоха дискусия като обсъдиха своите преживявания и споделиха впечатления от престоя си в Берлин, изразиха удовлетворение от проведените професионални визити и благодариха на домакините за топлото посрещане и цялостната организация на мобилността. След това бяха връчени и сертификатите за участие в дейностите по проекта от Силвия Дудек – координатор на групите в партньорската организация Berlink.

Предстои заключителен семинар за отчитане на дейностите за учителската мобилност, който се планира да се проведе през м. май тази година.

инж. Веска Николова, директор на СПГ „Ал.Константинов“

1 2 3
4 5 6
7 8 9

Този проект е финансиран с подкрепата на Европейската комисия. Този Web сайт отразява само личните виждания на неговия автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в него информация. Web сайтът е създаден по проект 2019-1-BG01-КА116-062136 "Европейски стандарти за качество на професионалното образование", проект 2020-1-BG01-KA116-078533 „Европейска мобилност за инвестиция в бъдещето” и проект 2021-1-BG01-KA111-VET-000011118 „Европейска мобилност за професионално обучение” по Програма „Еразъм+”, Ключова дейност 1: „Образователна мобилност за граждани”, Сектор "Професионално образование и обучение". Инициатор на проекта е Свищовска професионална гимназия "Алеко Константинов" – Свищов.